Čo s kultúrnou pamiatkou, keď nie sú eurofondy? Bratislava ukazuje, ako financovať verejné služby inak

Čo s kultúrnou pamiatkou, keď nie sú eurofondy? Bratislava ukazuje, ako financovať verejné služby inak

03.05.2022

Bratislava, 3. mája 2022 - Bratislava na obnovu kúpeľov Grössling vytvorila spoločný podnik so štátnym investičným fondom, čo jej umožní financovať rekonštrukciu a aj požičať si ďalšie peniaze od banky. Podľa Slovak Investment Holding (SIH) je to ukážkový model financovania životaschopných verejných projektov.

Slovak Investment Holding eurofondy investuje do podnikov, ktoré sú životaschopné, no súčasne majú problém požičať si peniaze na finančnom trhu. SIH zároveň vypĺňa investičné medzery v oblastiach, ktoré si štát určil ako prioritné.

Do tejto kategórie spadajú aj projekty samospráv v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Samotné kúpele by túto definíciu nesplnili, preto investícia SIH bude smerovať výhradne do rekonštrukcie knižnice.

 „V prípade alokácie na podporu projektov v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu nie je prioritou dosahovanie ziskovosti, ale predovšetkým prispieť k zlepšeniu kvality života a zabezpečeniu udržateľného poskytovania verejných služieb s dopadom na vyvážený a udržateľný územný rozvoj,“ vysvetľuje pre EURACTIV Slovensko podpredseda predstavenstva SIH Peter Dittrich.

 

Celý článok nájdete TU.