Workshop Finančné nástroje

Workshop Finančné nástroje

29.02.2024

Bratislava / Praha, 29. februára 2024 - Workshop Finančné nástroje, ktorý sa konal minulý týždeň v Prahe, spojil kolegov z riadiacich orgánov Čiech a Slovenska, odborníkov na finančné nástroje (FN) z poradenských spoločností, bánk a firiem. SIH reprezentovali Peter Fröhlich, Peter Dittrich a Miloš Ješko. Odborné fórum pozostávalo z troch pracovných stretnutí, počas ktorých si účastníci vymenili informácie a cenné praktické skúsenosti súvisiace s implementáciou FN fondov EÚ v Čechách a na Slovensku.

I. Zhodnotenie súčasného stavu a implementácie finančných nástrojov v programovom období 2014-2020

Peter Dittrich, CIO a podpredseda predstavenstva SIH, predstavil organizačné nastavenie implementácie FN na Slovensku s popisom dotknutých oblastí, ako aj konkrétnych FN. Vysvetlil, ako SIH manažuje 1,3 miliardy eur zo zdrojov EÚ.

Za slovenskú stranu vystúpil aj Martin Spiritza z Ministerstva financií SR, ktorý priblížil vytvorenie centralizovaného modelu implementácie FN, úlohu MF SR, ako aj SIH v súvislosti s ich štruktúrou, no zároveň zdôraznil rozdiel medzi programovými obdobiami v Čechách a na Slovensku.

II. Cesta vpred a osvedčené postupy 

Peter Fröhlich, CEO a predseda predstavenstva SIH, odprezentoval prácu SIH a stratégiu nového programového obdobia. Predstavil tiež National Development Fund III. a využitie FN v kombinácii s grantmi.

Jonathan Denness, expert z DG REGIO, EK, poskytol publiku prehľad o výsledkoch využívania FN v rokoch 2014 - 2020 a praktické príklady z iných členských štátov EÚ. Robert Pernetta, expert z EIB, uviedol príklady úspešnej implementácie projektov energetickej efektívnosti a opísal ich špecifiká.

III. Interaktívne diskusie   

V prvom paneli sa diskutujúci zaoberali prekážkami pri implementácii finančných nástrojov v tomto programovom období. Peter Fröhlich vykreslil situáciu z pohľadu SIH, hovoril o meškaniach pri nových pravidlách štátnej pomoci, ťažkostiach pri kombinovaní grantov a FN, či nerovnakých podmienkach s EIB.

Obrazok

Spoludiskutujúcimi v paneli boli Jan Fiala, konateľ spoločnosti Lahůdky Fiala, Milan Orlovský, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ KOOR a Petr Procházka, poradca pre trvalo udržateľné financie a európsku agendu z Českej bankovej asociácie.

“Existujú nejaké úspešné príbehy alebo prvky, ktoré je potrebné zopakovať?”- to bola hlavná téma druhého panelu.  Miloš Ješko, CFO a člen predstavenstva SIH, načrtol skúsenosti s projektmi, ktoré realizoval SIH (antikrízová záruka, kvázi-kapitálové financovanie diaľnice D4R7, Dostupný Domov).

Obrazok

Ďalšími panelistami boli Dijana Bezjak, vedúca oddelenia pre finančné nástroje z Ministerstva regionálneho rozvoja a fondov EÚ Chorvátskej republiky), Ondřej Ptáček, riaditeľ pre verejný sektor z PWC, Petr Zahradník z Národnej ekonomickej rady vlády ČR a poradca Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru.

Finálne slovo patrilo Pascalovi Boijmansovi (vedúci oddelenia, Česká republika a Slovensko, DG Regio, EK), ktorý zhrnul hlavné diskutované témy: 

Pridaná hodnota finančných nástrojov

  • FN by mali byť “predvolenou” možnosťou pre projekty generujúce príjmy a úspory nákladov, keďže spätné toky možno použiť na budúce investície.
  • Využívanie FN vo fondoch kohéznej politiky má významný pákový efekt, ktorý priťahuje súkromné ​​investície;15,8 miliardy EUR z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Kohézneho fondu viedlo k financovaniu v objeme 60,7 miliardy EUR. Každé euro zaplatené konečným prijímateľom alebo vyčlenené na garantované úvery prinieslo v priemere 3,8-násobok financovania.
  • Kombinácia s grantom v jednej operácii FN by mohla osloviť konečných prijímateľov, ktorých inak nemožno osloviť, a tým uľahčiť podporu menej tradičných sektorov.
  • Dôkladné hodnotenie ex-ante pre FN je dôležité a pomáha pri implementácii. 

Ako zatraktívniť finančné nástroje?

  • Treba sa vyhýbať konkurencii s grantmi v rovnakej oblasti.
  • FN by mali byť “business friendly”, čo najmenej byrokracie.
  • Stimuly pre sprostredkovateľov a konečných príjemcov nastaviť tak, aby motivovali k uplatňovaniu FN.

Čo sa odporúča pri riadení FN?

  • Rozhodujúci je centrálny orgán na koordináciu FN, ktorý slúži ako kompetenčné centrum - SIH v SR, NRB v ČR.
  • Ukotviť svoju úlohu zákonom (NRB) alebo vyhláškou (SR). 
  • EK by mala zjednodušovať podmienky štátnej pomoci.