Aktuality

Slovak Investment Holding za 10 rokov preinvestoval 1,3 miliardy eur a podporil stovky firiem
20.05.2024

Slovak Investment Holding za 10 rokov preinvestoval 1,3 miliardy eur a podporil stovky firiem

SIH oslavuje 10 rokov podpory slovenského podnikania a investícií. Cez finančné nástroje podal pomocnú ruku tisíckam firiem počas pandémie, pomohol zeleným projektom, inováciám aj sociálnemu podnikaniu.

Bratislava, 20. mája 2024 – Štátna spoločnosť Slovak Investment Holding (SIH) si v máji 2024 pripomína desiate výročie svojho založenia. Za uplynulú dekádu sa SIH etabloval ako kľúčový správca návratných eurofondov na Slovensku. Vďaka finančným nástrojom, medzi ktoré patria zvýhodnené úvery, záruky a kapitálové, prípadne kvázi-kapitálové investície podporil stovky firiem, startupov aj verejných projektov v objeme 1,3 miliardy eur.

Workshop Finančné nástroje
29.02.2024

Workshop Finančné nástroje

Bratislava / Praha, 29. februára 2024 - Workshop Finančné nástroje, ktorý sa konal minulý týždeň v Prahe, spojil kolegov z riadiacich orgánov Čiech a Slovenska, odborníkov na finančné nástroje (FN) z poradenských spoločností, bánk a firiem. SIH reprezentovali Peter Fröhlich, Peter Dittrich a Miloš Ješko. Odborné fórum pozostávalo z troch pracovných stretnutí, počas ktorých si účastníci vymenili informácie a cenné praktické skúsenosti súvisiace s implementáciou FN fondov EÚ v Čechách a na Slovensku.

SIH zrealizoval equity investíciu do spoločnosti InoBat
31.01.2024

SIH zrealizoval equity investíciu do spoločnosti InoBat

Bratislava, 31. januára 2024 - Slovenská firma InoBat, ktorá sa venuje výskumu, vývoju a výrobe batérií do elektrických vozidiel, má ďalšieho významného investora. Je ním Slovak Investment Holding (SIH). Dlhodobým cieľom  SIH je podpora verejných a súkromných investícií v kľúčových sektoroch na Slovensku. V prípade spoločnosti InoBat sa SIH rozhodol pre významnú equity investíciu vo výške 12 miliónov eur vo forme zvýšenia základného imania.  Pridal sa tak k investorom v prebiehajúcom Series C investičnom kole s cieľom podporiť dostatočný fundraising na podporu vízie InoBat.

SIH zúročil kapitál poskytnutý spoločnosti GymBeam v roku 2020
26.01.2024

SIH zúročil kapitál poskytnutý spoločnosti GymBeam v roku 2020

Bratislava, 26. januára 2024 - Slovak Investment Holding (SIH) zúročil kapitál, poskytnutý košickej e-commerce platforme GymBeam. Potenciál rýchleho rastu, inovácie, dátová analytika, flexibilita, prepracovaný obchodný model či sofistikovaný marketing. Tieto, i ďalšie kritériá stáli v máji 2020 za rozhodnutím Slovak Investment Holding (SIH) investične podporiť e-commerce platformu GymBeam sumou 2 mil. eur. V decembri 2023 SIH získal späť vyše 3,6 mil. eur.

SlH úspešne zhodnotil  investíciu do spoločnosti ENSTRA
23.01.2024

SlH úspešne zhodnotil investíciu do spoločnosti ENSTRA

Bratislava, 23. januára 2024 - Slovak Investment Holding (SIH) odpredal svoje obchodné podiely v spoločnostiach ENSTRA a ENSTRA Power Generation ich majoritným akcionárom. Transakcia bola zavŕšená v decembri 2023.  

DANUBE TECH SUMMIT 2023
13.12.2023

DANUBE TECH SUMMIT 2023

Bratislava, 13. decembra 2023 - 12. decembra sa vo Viedni konal DANUBE TECH SUMMIT 2023. Počas jediného dňa sa v rámci hlavných prejavov, 2 panelov, 6 praktických workshopov a networkingových stretnutí zišli predstavitelia kľúčových zainteresovaných strán z regiónu „Danube Valley“ so zameraním na špičkové riešenia a vznikajúce prevratné technológie, ktoré riešia globálne a európske výzvy.

SIH hostil zasadnutie Advisory Boardu CEFoF
06.12.2023

SIH hostil zasadnutie Advisory Boardu CEFoF

Bratislava, 6. decembra 2023 - Včera, 5. decembra, zorganizoval Slovak Investment Holding (SIH) v spolupráci s Európskym investičným fondom (EIF) v poradí už 12. zasadnutie Advisory Boardu CEFoF (Central Europe Fund of Funds). Zástupcovia SIH, EIF, českej NRB (Národní Rozvojová Banka), Rakúskej rozvojovej banky (OeEB) a Maďarskej rozvojovej banky (MFB) sa zišli v Bratislave, aby spolu prediskutovali aktuálny stav fondu vo všeobecnosti ako aj plány pokračovania tejto regionálnej iniciatívy v oblasti kapitálových a kvázi-kapitálových investícií v nasledujúcich rokoch.

SIH partnerom stretnutia svetových ekonomických lídrov na 12. ročníku GLOBSEC Tatra Summit
13.10.2023

SIH partnerom stretnutia svetových ekonomických lídrov na 12. ročníku GLOBSEC Tatra Summit

Bratislava / Štrbské Pleso, 13. októbra 2023 - Formovanie ekonomického rastu, tak znela téma už 12. ročníka GLOBSEC Tatra Summit, ktorý sa konal začiatkom októbra v nádhernej scenérii Tatier, na Štrbskom Plese. GLOBSEC Tatra Summit 2023 bol aj tento rok výnimočným podujatím. Zameral sa na celosvetovú ekonomiku a výzvy roku 2024, ako aj na diskusie o politických riešeniach, ktoré posilnia hospodársky rast. 

LITTERRA zažila výnimočný deň
25.09.2023

LITTERRA zažila výnimočný deň

Bratislava / Revúca, 25. septembra 2023 - V piatok, 22. septembra, zažila LITTERRA výnimočný deň. Do stien historickej budovy bola slávnostne uložená časová kapsula so „Správou pre budúce generácie“. Rekonštrukcia a premena Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej úspešne napreduje a pomaly sa dostáva do finále. Sme radi, že sme súčasťou tohto projektu.

ŽSR uviedli do prevádzky nový diagnostický vlak. Financovanie poskytol SIH
22.08.2023

ŽSR uviedli do prevádzky nový diagnostický vlak. Financovanie poskytol SIH

Bratislava, 22. augusta 2023 - Železnice slovenskej republiky (ŽSR) za účasti ministra dopravy Pavla Lančariča a štátneho tajomníka Jaroslava Kmeťa uviedli do prevádzky nový diagnostický vlak DV NDT. Bude kontrolovať kvalitu materiálu a umožní ŽSR významne zvýšiť frekvenciu meraní. Financovanie projektu bolo realizované formou úveru od spoločnosti Slovak Investment Holding (SIH).

ELTI oslávila 10 rokov
08.08.2023

ELTI oslávila 10 rokov

Asociáciu povedie nový prezident Dario Scannapieca. Jubilejného stretnutia v Madride sa zúčastnili aj zástupcovia Slovak Investment Holding

Madrid, júl 2023 – Asociácia ELTI (European Long-Term Investors) oslávila v júli svoje 10. výročie. Počas jubilejného zasadania v Španielsku, krajine predsedníctva EÚ, si členovia ELTI zvolili nového prezidenta.  V nasledujúcich troch rokoch bude túto pozíciu zastávať Dario Scannapieca, generálny riaditeľ a CEO talianskej Cassa Depositi and Prestiti (CDP).

Úspešný príbeh Sensoneo pokračuje
26.06.2023

Úspešný príbeh Sensoneo pokračuje

Bratislava, 26. júna 2023 - Spoločnosť SENSONEO sa od svojho založenia v roku 2017 zameriava na vývoj inovatívnych nástrojov a riešení, ktoré do odpadového priemyslu prinášajú väčšiu efektivitu, transparentnosť a nižšiu uhlíkovú stopu. V  súčasnosti pomáhajú s manažmentom odpadu mestám a firmám už  vo viac ako 80 krajinách sveta.

Slovak Investment Holding (SIH) vníma SENSONEO ako globálneho hráča na rýchlo rastúcom trhu inteligentného odpadového hospodárstva a vďaka prepojeniu udržateľnosti, unikátnych technológií a stabilného rastu ako atraktívnu spoločnosťou z hľadiska investičných príležitostí.

Dostupný Domov ponúka dostupné bývanie
12.05.2023

Dostupný Domov ponúka dostupné bývanie

Bratislava, 12. mája 2023 - EURACTIV Slovensko prináša rozhovor so Zdenkou Polednákovou, predsedníčkou predstavenstva spoločnosti Dostupný Domov. Dostupný Domov kupuje nehnuteľnosti, ktoré potom prenajíma ľuďom v núdzi za zvýhodnené nájomné. Dostupný Domov j.s.a. je jednoduchá spoločnosť na akcie, ktorej akcionárom je aj štát prostredníctvom Slovak Investment Holding (SIH). SIH mal záujem investovať do niečoho, čo podporí zamestnanosť a mobilitu pracovnej sily. Jedným zo základných predpokladov na podporu tejto požiadavky je dostupnosť bývania v oblastiach, kde je práca, a teda aj stabilizácia ľudí prostredníctvom bývania.

Ide o investíciu z eurofondov prostredníctvom finančných nástrojov.

Ako investovať v EÚ? Slovensko je vzorom pre ostatné krajiny
25.04.2023

Ako investovať v EÚ? Slovensko je vzorom pre ostatné krajiny

Fi-compass Európskej investičnej banky označil Slovak Investment Holding za ukážkový model implementácie finančných nástrojov v Európskej únii

Bratislava, 25. apríla 2023 - Slovensko je dobrou ukážkou, ako môžu byť finančné nástroje účinným spôsobom využité na investovanie do rastu a rozvoja Európskej únie. Skonštatoval to fi-compass, platforma Európskej komisie (EK) a Európskej investičnej banky (EIB), ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti financovania v rámci EÚ. Slovak Investment Holding (SIH) označil za vzorový príklad efektívnej implementácie finančných nástrojov. O úspechu slovenskej akciovej spoločnosti v stopercentnom vlastníctve štátu vydal v apríli komplexnú prípadovú štúdiusériu videí s príkladmi podporených projektov a investícií na Slovensku.

Program Antikorona sa zmenil na Antikrízu
21.03.2023

Program Antikorona sa zmenil na Antikrízu

Bratislava, 21. marca 2023 - Pôvodne pomoc pri pandémii v podobe štátnych záruk na úvery, ktoré znižujú úrok na podnikateľskej pôžičke. Od leta však banky ponúkajú pôžičky pod názvom ANTIKRÍZA. ANTIKRÍZA reflektuje tak súčasné výzvy podnikateľov: vojna na Ukrajine, energetická kríza, inflácia, polykríza, permakríza.

Program SIH-u je príkladom takzvaného finančného nástroja – teda využitia eurofondov nie na dotáciu alebo grant, ale na podporu alebo vylepšenie pôžičky či investície. Výhodou je, že nejde o jednorázovú záležitosť, ale tie isté peniaze možno využiť viackrát.

SIH zabojuje o ocenenie v prestížnej európskej súťaži
08.02.2023

SIH zabojuje o ocenenie v prestížnej európskej súťaži

Bratislava, 8. februára 2023 – Slovak Investment Holding (SIH) zabojuje o ocenenie v prestížnej európskej súťaži, ktorú organizuje „fi-compass“ – platforma Európskej komisie a Európskej investičnej banky pre finančné nástroje. Podujatie fi-compass sa venuje podpore finančných nástrojov, t.j. návratným formám financovania z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

ŽSR získali zvýhodnený úver od SIH
12.12.2022

ŽSR získali zvýhodnený úver od SIH

Bratislava, 12. decembra 2022 – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) získali od Slovak Investment Holding (SIH) dlhodobý zvýhodnený úver na takmer 13 miliónov eur. Suma je určená na projekt rekonštrukcie Železničnej stanice Košice, ktorý je v realizácii. Po ukončení modernizácie bude stanica v metropole východu najmodernejšou stanicou na Slovensku.